"Mój kot znowu to zrobił poza kuwetą!" Jak radzić sobie z takim problemem?

Jak poradzić sobie ze skutkami zachowań kota, który nie chce załatwiać się w swojej kuwecie? Dziś postaramy się Wam pomóc i jednocześnie podpowiedzieć, jak poradzić sobie z tym problemem. Czynników wpływających na to jest na prawdę wiele, dlatego ustalenie głównego powodu jest kluczowe, by definitywnie zażegnać tę niekomfortową dla wszystkich sytuację.
Koty z natury są wielkimi czyściochami. Naukę czystości nabywają już w pierwszych tygodniach swojego życia.
WPŁYW RADYKALNYCH ZMIAN NA ZACHOWANIE KOTA
Wiele problemów kocich objawia się poprzez naruszenie ich poczucia bezpieczeństwa i podniesienie poziomu stresu. Natura behawioralna kotów jest bardzo specyficzna i najprościej określając - trudna. Wszystkie nagłe i gwałtowne zmiany w życiu kota mogą mieć wpływ na jego zachowanie. Do takich zmian możemy zaliczyć: przeprowadzkę, remont, przemeblowanie mieszkania, a nawet zmianę diety i pór karmienia. Pamiętajcie, że koty uwielbiają spokojny i ugruntowany tryb życia. Wprowadzając w ich rutynę coś nowego, zapewniamy im niemiłe przeżycia.
PROBLEMY ZDROWOTNE
Jedną z najpopularniejszych chorób jest zapalenie pęcherza. Sikający gdzie popadnie kot to może być chory kot, więc zalecamy przebadanie jego moczu u lekarza weterynarii w celu wykluczenia chorób. Głównym czynnikiem powodującym choroby jest brak utrzymania należytego porządku w kuwecie przez opiekuna kota. Jeżeli kot załatwia się do żwirku, który leży tygodniami to zdecydowanie nadszedł czas na zmiany. Zaniedbana kuweta z nieświeżym żwirkiem to raj dla niebezpiecznych bakterii, które sprzyjają wielu chorobom układu moczowego. Koty jedzące suchą karmę mogą być bardziej narażone na choroby, ponieważ pokarm tego typu obciąża nie tylko ich układ pokarmowy, ale również ten moczowy. Jeżeli dbasz o kuwetę, stoi ona w odpowiednim miejscu i jest dobrze wybrana, musisz porządnie przyjrzeć się zdrowiu swojego kota. Wizyta u weterynarza pomoże wykluczyć lub zdiagnozować Ci ten problem. Najczęstsze choroby pojawiające się u kotów unikających kuwety to: FIV, FIP, padaczka, choroby nerek, cukrzyca, tarczyca, zapalenie jelit, zaburzenia hormonalne, a nawet białaczka. Nie ignoruj niepokojących zachowań, zawsze lepiej dmuchać na zimne, ale nie można też przy tym popadać w paranoję.
CHARAKTER I TEMPERAMENT KOCIAKA
Koty są bardzo temperamentne i przede wszystkim bardzo pamiętliwe, więc warto zwrócić uwagę na to, czy kot po prostu nie robi nam na złość. Kot, który doświadczył jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia związanego z jego kuwetą, może się po prostu do niej nie załatwiać. Próbowałeś kiedyś wsadzić kota na siłę do kuwety? Jeżeli tak, to mogło to zdarzenie spowodować u niego niechęć do załatwiania się w kuwecie. Posiadasz innego zwierzaka w domu? Przypilnuj go, żeby nie wchodził do kuwety kota, a nie daj boże się w niej załatwiał. Dla właściciela może takie drobne szczegóły nie mają zbyt wielkiego znaczenia, ale uwierz nam na słowo, że dla kota zapach innego zwierzęcia działa wręcz odstraszająco.
JAKĄ KUWETĘ WYBRAĆ DLA KOTA I CZYM NAJLEPIEJ ZWALCZYĆ NIEPRZYJEMNY ZAPACH KOCIEGO MOCZU?
Kocia kuweta przede wszystkim nie może być zbyt mała, kot musi mieć w niej możliwość swobodnego obracania się. Pamiętajcie, że kuwetę trzeba zmieniać z wiekiem, ponieważ kot rośnie, a kuweta swojego rozmiaru niestety nie zmieni. Kot nie może się czuć zagrożony, dlatego nie każdy będzie chciał korzystać z kuwety zamkniętej. Nie może być ona również zbyt wysoka, ponieważ nie każdy kot będzie miał ochotę do niej wskakiwać. Ustawienie i rodzaj żwiru również ma znaczenie. Chcielibyśmy Wam podać jeden złoty środek, ale niestety go nie ma. Kotów w 100% nie da się poznać i każdy z nich ma swój indywidualny charakter. Każdy opiekun kota powinien mieć przede wszystkim sporo cierpliwości. Różne modele i wielkości kuwet dla kotów znajdziecie oczywiście w sklepie internetowym Megazoologiczny.pl. Jeżeli potrzebujecie zaawansowanej i indywidualnej porady w sprawie kuwety, skontaktujcie się z nami za pomocą live chat’a dostępnego na stronie naszego sklepu w prawym dolnym rogu.
TRIXIE CARLO KUWETA Z RAMKĄ DLA KOTA 31×14×43 CM

TRIXIE KUWETA TADEO OPEN TOP CORNER DLA KOTA 58×38×50/50 CM
TRIXIE DUŻA KUWETA PRIMO TOP DLA KOTA 56×47×71 CM

SAVIC KUWETA FIGARO OVAL BEHAVIORALNA DUŻA 56X55 CM
Na rynku zoologicznym znajdziecie wiele środków neutralizujących nieprzyjemny zapach moczu. Vitopar jest naszym faworytem i jest naszym zdaniem najlepszy ze wszystkich dostępnych. Co go wyróżnia? Przede wszystkim jest skuteczny i można dzięki niemu pozbyć się na prawdę intensywnych zapachów. Mimo wszystko nie zapominajcie, że to problem sikającego wszędzie kota jest najważniejszy. Neutralizowanie zapachów to wygoda dla właściciela, którą należy wziąć pod uwagę dopiero na drugim miejscu. Najpierw trzeba zacząć od znalezienia przyczyny, ponieważ to jest najważniejsze! Zdrowie i komfort kota to sprawa niecierpiąca zwłoki.
VITOPAR ENZYMATYCZNY NEUTRALIZATOR ZAPACHÓW FRESH DLA KOTA
Bioaktywny Vitopar Fresh neutralizator przykrych zapachów kotów to nowoczesny produkt biotechnologii działający w inny sposób niż wszystkie dotychczas stosowane neutralizatory. Zawiera bakterie i enzymy biologicznie likwidujące powstawanie przykrych zapachów oraz stymulujące rozkład materii organicznej. Działa natychmiast i zapewnia długotrwały efekt. Szczególnie aktywny wobec azotowych, siarkowych i amoniakowych produktów rozkładu substancji organicznej.
VITOPAR ENZYMATYCZNY NEUTRALIZATOR ZAPACHÓW FRESH DLA ZWIERZĄT DOMOWYCH
Biologiczny neutralizator Vitopar Fresh zapachów pochodzenia organicznego. Przy jego produkcji zastosowano bakterie saprofityczne i enzymy, które szczególnie aktywne są wobec związku azotu i siarki zawartych w moczu, kale oraz innych pozostałościach zwierzęcych. Działa natychmiast, nie jest dezodorantem. Można stosować w obecności zwierząt. Nie pozostawia plam, nie odbarwia, można stosować bezpośrednio na tkaniny obiciowe, skórzane, dywany powierzchnie lakierowane.
MR SMELL CAT PREPARAT DO USUWANIA ZAPACHU 500 ML
Mr Smell to skoncentrowany preparat przeznaczony do usuwania nieprzyjemnego zapachu moczu kotów w różnym wieku, z dowolnych powierzchni twardych i miękkich. Pomaga w zwalczaniu odruchu znaczenia terenu przez koty.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Wam w jakimś stopniu i naprowadziliśmy Was na przyczynę tego „śmierdzącego” problemu. Jeżeli wypróbowałeś już wszystko i kot w dalszym ciągu załatwia się poza kuwetą, radzimy odezwać się do behawiorysty kociego. Służymy Wam również indywidualną pomocą na live chat, więc możecie zapytać nas dokładnie o wszystko, co chcecie. Podobał Ci się nasz artykuł? Nie zapomnij podzielić się poniżej swoim komentarzem. Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!