Kocia toaleta - Jaki rodzaj żwirku wybrać dla kota?
Z natury koty są czyściochami i szczególnie dbają o swoją higienę. Podstawą jest zadbana, czysta i przede wszystkim świeża kuweta. Dzisiejszy artykuł poświęcimy żwirkom każdego rodzaju. Wybierzemy dla Was najlepsze oraz te, których lepiej unikać. Przedstawimy Wam zarówno ich plusy, jak i minusy.
Kocia toaleta jest ważnym pojęciem dla każdego właściciela kota, dlatego warto się tej kwestii porządnie przyjrzeć, by odpowiednio zadbać zarówno o komfort psychiczny, jak i warunki sanitarne zwierzaka. Po przeczytaniu naszego artykułu będziecie mogli zakończyć swoje poszukiwania. Dla każdej indywidualnej potrzeby znajdzie się coś sprawdzonego.
Zasadniczym punktem wyjścia dla wyboru rodzaju żwirku wydaje się być lokalizacja kuwety w mieszkaniu. Jeśli w Twoim domu kuweta znajduje się w łazience, bardzo praktycznym będzie naturalny (ekologiczny) żwirek z możliwością utylizacji w toalecie, a dodatkowo, jeśli jest zbrylający, znacząco ułatwi czyszczenie. Taki żwirek będzie dla Ciebie wybawieniem od niewygodnego zbierania odchodów do woreczków.
Żwirki drewniane wytwarzane są z materiałów pochodzenia roślinnego, dlatego są one bardzo wydajne i ekologiczne. Przetestowaliśmy z naszymi kociakami sporą ilość żwirków tego rodzaju i musimy przyznać, że większość z nich bardzo dobrze się zbryla. Naszym faworytem wśród żwirów drewnianych jest Cat’s Best Original. Czyszczenie tego żwiru to ogromna wygoda. Zbryla się bardzo dobrze, dzięki czemu wybieranie go łopatką nie stanowi żadnego problemu. Żwirek Cat’s Best w Megazoologiczny.pl, jak i inne drewniane, kukurydziane lub ze słomy, są naturalne i biodegradowalne, więc można je utylizować w toalecie. Dodatkowo są one bardziej przyjazne dla kocich łapek i stanowią idealną warstwę podłoża, w którym koty chętnie załatwią swoje potrzeby. Są bardzo chłonne, zatem doskonale pochłaniają nie tylko wilgoć, ale i wszelakie zapachy, a nasz ulubiony ma wyjątkowo wysoką chłonność, bo ponad 700 % swojej objętości.
HAGEN CATIT DUŻA ŁOPATKA DO KUWETY DLA KOTA
W przypadku żwirków eko czyszczenie zbrylonych odchodów może odbywać się kilka razy dziennie, dzięki temu, że prosto i wygodnie w toalecie. Utylizują się one bez żadnych problemów, więc nie musicie się martwić o zapchaną kanalizację. Do tych produktów szczególnie polecaną łopatką jest Catit, ze względu na pojemność i wielkość otworów.
OBEJRZYJ FILMIK
i zobacz jak w rzeczywistości sprawuje się żwirek Cat's Best.
Żwirki bentonitowe uznaje się za jedne z pierwszych, które zostały wprowadzone po klasycznym piasku. Swoją popularność zawdzięczają również atrakcyjnym cenom. Wiele osób wysoko sobie ceni właśnie ten rodzaj żwirków, ale jeszcze więcej kotów, szczególnie dobrze sprawdzą się one u tych kotów, które niezbyt chętnie korzystają z kuwety, ponieważ przypomina naturalną ziemię. Bentonit ma jednak również wielu przeciwników, pomimo wysokich właściwości chłonnych, nie jest to rozwiązanie, które nam się sprawdziło. Sproszkowana i wysuszona glina z pewnego rodzaju skały powoduje, że niestety często granulki przywierają do kuwety, żwirek wysycha, przykleja się, robi się bardzo twardy i trzeba się sporo namęczyć, żeby odczepić go od podłoża. Potrzebna jest naprawdę solidna łopatka, zalecamy użycie łopatki od Trixie. Zdarza się, że zostawia ślady trudne do wyczyszczenia, przypominające błoto.
TRIXIE ŁOPATKA DO KUWETY DLA KOTA
Ważne jest również to, że czasami koty próbują jeść żwirki bentonitowe, co może być niebezpieczne. Zbrylone granulki, które zostaną zjedzone, mogą blokować układ pokarmowy kota i powodować wiele problemów związanych z żołądkiem. Szczególnie odradzamy żwirki gliniane przy kociętach. Polecamy używanie żwirku bentonitowego w przypadkach, kiedy kuweta znajduje się w przedpokoju lub kuchni, ponieważ nie roznosi się on w tak dużym stopniu, jak żwirki drewniane. W ofercie sklepu internetowego Megazoologiczny.pl znajdziecie wiele żwirków bentonitowych, szczególnie polecamy Wam żwirki marki Pestell od Acany oraz Super Benek od Certecha.
Najnowszym rozwiązaniem w przypadku kociej toalety są żwirki silikonowe, nazywane również silikatowymi. Są one dość chłonne, więc starczają na spory okres czasu. Niestety większości z nich nie można spuszczać w toalecie. Żwirki silikatowe są wykonywane z mieszanek piasku kwarcowego, wapna palonego i innych przezroczystych kryształków. Swoją konsystencją przypominają trochę zwykły piasek. Minusem tych żwirków jest na pewno cena oraz to, że dość szybko tracą swoją chłonność zarówno zapachów, jak i wilgoci, z tego względu warto używać ich w zamkniętych kuwetach (pamiętając jednak o tym, że behawioralnie odpowiednią kuwetą jest kuweta otwarta). Dodatkowo czasami pojawia się problem z akceptacją tego żwirku przez koty, głównym powodem jest materiał, z którego jest wykonany. Po dłuższym użytkowaniu silikon zmienia również swój kolor, co nie wygląda estetycznie. Jeśli jednak Twój kot wybrał sobie właśnie ten rodzaj, to w Megazoologiczny.pl znajdziecie żwirki silikonowe Benek i Riga w dobrych cenach. Zachęcamy do przejrzenia całej oferty.
Wybór żwiru to kwestia bardzo indywidualna i zależna od upodobań kociaka. Jednym służy żwir drewniany, a drugim bentonitowy. Naszym zdaniem żwirki silikatowe i bentonitowe bywają często problematyczne, więc osobiście nie stosujemy ich w kuwetach naszych kotów. Ich największą zaletą jest z pewnością to, że nie roznoszą się one po mieszkaniu tak samo, jak drewniane, ponieważ są troszkę cięższe. W razie chęci zmiany żwirku miej na uwadze, że czasami mogą pojawić się problemy z akceptacją tej zmiany ze strony kota, dlatego radzimy wymieszać go z wcześniejszym, ten sposób na pewno się sprawdzi, żeby kot się nie zraził, ponieważ wtedy problem może stać się trudniejszy do rozwiązania. Skutkiem może być załatwianie potrzeb poza kuwetą, w innych miejscach w mieszkaniu jak miękkie dywany, kanapy, pościele… Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu nadal potrzebujesz pomocy, przetestuj z kociakiem wszystkiego po trochu, a w końcu znajdziecie złoty środek. Na opakowaniach wszystkich producentów zawsze znajdziesz informacje na temat utylizacji, zalecamy zapoznanie się z nimi przed zakupem jakiegokolwiek żwirku.
Macie do nas jakieś pytania? Pytajcie śmiało! Cała załoga sklepu Megazoologiczny.pl służy pomocą w każdej sprawie. Napisz komentarz, skorzystaj z funkcji „live chat” lub wyślij do nas e-mail. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.