Mors to mors, a pies to pies. Czy zatem można….
Pociągasz nosem… Co to za zapach? Coś zgniłego? Ryba? Śmieci? Odwracasz się, a za Tobą, merdając wesoło swoją puszysta kitą, siedzą Twoje futrzaste wspaniałości… Choć w tym momencie może daleko jej od tego, żeby zaliczać się do siódmego cudu świata…
-„Znów się słońce wytarzałaś w jakimś świństwie?!”
To było pytanie retoryczne, to, czego nie widać, czuć bowiem aż za dobrze. „Całe szczęście, że to nie lato-myślisz sobie – bo dopiero by dało do wiwatu. „. Po czym dociera do Ciebie:
„Kurczę, no właśnie, mamy środek zimy, na dworze 0 stopni, i co ja mam z Tobą teraz zrobić, śmierdziuchu pospolity, miłośniczko woni nieprzeciętnych???
I mamy kłopot. Żebyś Ty chociaż była kanapowcem, ale zapomniałaś chyba, moja droga, że masz na sobie tonę futra, bo należysz do ras północnych, i dlatego mieszkasz na dworze, bo masz wakat, ale przede wszystkim dlatego, że w 4 ścianach nie wytrzymujesz bez gotowania się dłużej jak 10 minut. Jak mam się teraz tego z Ciebie pozbyć, hę?”
Tak, taki dylemat mógł się przytrafić i Tobie przynajmniej raz w życiu, taki, lub inny… Może Twój pies jest amatorem intensywnych przeżyć zapachowych, a może uwielbia zabawy w błocie? A może po prostu już dawno nie był kąpany, i chciałbyś go zwyczajnie odświeżyć, żeby pachniał fiołkami? Co jednak nie jest takie proste w zimie. A to dlaczego??
Na powierzchni skóry Twojego psa wytwarzana jest specjalna tłuszczowa warstwa ochronna, którą łatwo zniszczyć używając środków myjących, dlatego starajmy się nie kąpać psa zimą, ponieważ używanie kosmetyków do pielęgnacji niszczy warstwę lipidową skóry, co powoduje obniżenie odporności, narażając psa na ryzyko infekcji. Po każdej kąpieli pamiętajmy również o dokładnym osuszeniu czworonoga. Jeśli już jednak musisz koniecznie wykąpać psa, staraj się wybierać szampony z dodatkiem owsa, gdyż dobroczynne proteiny owsa znane są z właściwości poprawiających kondycję skóry i sierści.
Natomiast inaczej sprawa wygląda, jeśli Twój pies sam decyduje się na kąpiel w dostępnym akwenie wodnym, czemu sprzyja zamieszkiwanie lub wyjazdy nad morze. Wprawdzie pies- to nie mors, jednakże jeśli jest fanem zimowych kąpieli, a temperatura wody mu nie straszna- krótkie zamoczenie łap na pewno mu nie zaszkodzi.
Również ochronna warstwa skóry nie pozwoli się zmyć, tym samym zachowując swoje właściwości, do których należy między innymi utrzymanie prawidłowej ciepłoty ciała. Kwestię należy rozpatrywać oczywiście indywidualnie, w zależności od rasy, ponieważ inaczej ma się sprawa z rasami północnymi, a inaczej w kwestii yorka, ratlerka czy grzywacza chińskiego (!) Istnieje również kwestia, czy pies mieszka na dworze, czy w domu, ma to zasadnicze znaczenie, ponieważ ilość podszerstka dostosowana jest do warunków, w jakich pies spędza większość czasu.
Zimą zadbajmy również o to, aby częściej czesać psa, szczególnie jeśli jego sierść jest długa, gdyż przylepia się do niej śnieg tworząc trudne do usunięcia kołtuny.
Jeśli jednak już koniecznie musisz wykąpać swojego psa w okresie zimowym, szczególnie zwróć uwagę na odpowiedni dobór szamponu. Ważne jest, by był odpowiednio nawilżający i natłuszczający dla skóry zwierzęcia. No i by ściany w Twoim domu nie spłynęły kałużami z otrząsającego się psa.
Krótki rekonesans wśród szamponów, jakie stosujemy by zachować blask i aromat mojej Królewny-mało-czasami-pachnącej-fiołkami:
1. Odor Neutraliser szampon dla psa 250ml
Rewelacyjny szampon, który doskonale radzi sobie ze wszelkimi psimi zapachami, w tym z zapachem „psiego potu”, ale również z tak trudnymi zadaniami, jak odor po wytarzaniu się w zgniłej rybie lub odchodach- to, co niektóre czworonogi kochają najbardziej Szampon ma do siebie to, że po wyschnięciu sierści nie czuć właściwie nic, ani szamponu, ani innych zapachów, po prostu czystość. Sprawia, że Twój pies cudownie pachnie przez długi czas. Szampon może być stosowany u wszystkich ras, jest wyjątkowo łagodny, nie powoduje podrażnień, posiada obojętny odczyn pH. Ze względu na glicerynę w swoim składzie, szampon jest polecany do stosowania zimą. Po kąpieli, szczególnie zimą (!), należy utrzymać zwierzę w pomieszczeniu do czasu, aż jego sierść nie będzie zupełnie sucha.
2. Beaphar Biała Sierść szampon 250ml
Ten szampon znalazł się w naszym domu ze względu na drugiego psa, który ma w większości białe umaszczenie, ale lubię używać go również na białej sierści mojej Królewny, bo wtedy jej białe łapy i szal wygląda jeszcze piękniej. Prawdopodobnie z tego względu, że ten szampon autentycznie wybiela, choć jedynie optycznie, ponieważ zawarte w nim składniki powodują odbicie światła w taki sposób, że wszelkie żółte odcienie zostają zniwelowane. Zawiera aloes dla zapewnienia naturalnego nawilżenia. Ułatwia rozczesywanie, nadając sierści piękny połysk.
3. Beaphar Premium Biała Sierść 250ml
Opracowany przez lekarzy weterynarii, szampon Beaphar z szarotką i ekstraktem z drzewa shea (masłosz Parka) przeznaczony jest dla psów o umaszczeniu białym lub jasnym. Sprawia, iż sierść staje się błyszcząca, podkreśla jej naturalny kolor i zapobiega żółknięciu. Łagodna formuła szamponu delikatne pielęgnuje wrażliwą skórę i chroni ją przed przesuszeniem, w sam raz jeśli musisz wykąpać psa zimową porą.
4. Botaniqa Puppy My Sweet 250 ML
Czwarty szampon od lewej, dedykowany jest dla szczeniąt, ale jeśli Twój pies ma sierść naturalnie miękką, nie sztywną, lub skłonną do podrażnień, ten szampon sprawdzi się idealnie, bez względu na wiek psa. Stosuję go na Kobruni do drugiego mycia, tzw wykończenie , ponieważ jej sierść należy właśnie do tych pierwszych, a jej włos układa się po nim lejąco, i wygląda pięknie, z mega połyskiem. No i dlatego, że jest bardzo wydajny, będąc koncentratem do rozcieńczania w stosunku 5:1., a nam taki właśnie jest potrzebny, jako że maleńka moja waży jedyne 45kg, i łatwiej ją generalnie przeskoczyć, niż obejść
Szampony Botaniqa nie zawierają parabenów, kolorantów, ani żadnych innych sztucznych dodatków, a wyprodukowane zostały jedynie w oparciu wyciągi z samych naturalnych składników, dlatego ta polska firma p. Agnieszki (która pozdrawiamy ) szturmem opanowała salony groomerskie w błyskawicznym czasie, i cieszy się ogromnym oraz coraz większym powodzeniem. Można go stosować dla psów o bardzo wrażliwej skórze, i suk karmiących. Psom długowłosym polecany do „codziennej” pielęgnacji całego ciała i okolic pyszczka. Zastosowane składniki czyszczące zapewniają łagodność, a składniki odżywcze gwarantują delikatne odżywienie. Szampon zawiera dobroczynne proteiny owsa, które znane są z właściwości poprawiających kondycję skóry i sierści.
5. Overzoo Dogs Premium Odżywka dla psów rasy Yorkshire Terrier 250ml
Często mówi się, że pies ma włos. Szczególnie o psach, które nie posiadają podszerstka. Jednakże mówiąc : „włos” mamy na myśli również stukturę sierści. I moja Koberka, choć na yoreczka nie wygląda (wystarczy, że się nim czuje :’D), posiada właśnie taki rodzaj okrywy- długi , pokładający się włos. Dlatego właśnie, gdy zastosuję na niej końcowy produkt, jakim jest odżywka dla psów od Over Zoo – Dogs Premium, efekt końcowy jest lepszy, niż gdy zabieram ją z salonu groomerskiego. Można zastąpić również odżywką z tej samej linii dla psów długowłosych, lub do sierści przesuszonej- efekt praktycznie tak samo dobry. Odżywka zawiera olejek arganowy, który działa regenerująco oraz chroni Twojego psa przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ekstrakt miodu ekologicznego nawilża i odżywia skórę oraz włosy, a więc jest to kolejny produkt, nadający się do używania w zimnej porze roku.
No, to teraz, nasze Pachnące Piękności, można Cię potulić bez hamulców, dać buziaka, i wyczochrać na potęgę!
Pamiętajcie, zimą starajmy się nie kąpać psa, jeśli nie ma takiej konieczności. Jeśli zaś okoliczności ułożą się inaczej, pamiętaj o wyborze odpowiednich produktów, wszystkie możesz znaleźć na Megazoologiczny.pl, oraz o dokładnym wysuszeniu psa, nim wypuścisz go na dwór.